Ciekawe miejsca (53)

Opublikowano: 29 listopad 2022

Minął rok od momentu kiedy ukazał się pierwszy post z cyklu o ciekawych miejscach. Przez ten czas udało nam się pokazać wiele interesujących i godnych odwiedzenia lokalizacji. Obecnie pracujemy nad wydaniem krótkiego przewodnika, który będzie poświęcony ciekawym miejscom w warszawskich lasach. W książeczce znajdą się treści publikowanych postów opatrzone materiałami graficznymi i mapkami.

Przed nami OSTATNI post kończący cykl o ciekawych miejscach. Przeniesiemy się na Białołękę, na ulicę Skierdowską, gdzie w ubiegłym roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

Wiosną 2021 roku na niewielkim fragmencie leśnym noszącym nazwę Uroczysko Las Górki Skierdowskie, rozpoczęły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne, prowadzone przez zespół archeologów i antropologów Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Miejsce to zostało wybrane na podstawie relacji bezpośredniego świadka – Pana Jerzego, który zachował w swojej pamięci dramatyczny obraz zbrodni sprzed 80 lat. Celem poszukiwań było odnalezienie szczątków ofiar zbrodni niemieckiej dokonanej podczas II wojny światowej.

Po wydaniu przez naszą jednostkę zgody na wycinkę drzew, rozpoczęły się prace ziemne. W wąwozie między wydmami  odkopano jamę grobową o powierzchni ponad 13 metrów kwadratowych i głębokości 1,3 metra. Pierwsze szczątki odnaleziono już drugiego dnia poszukiwań, ostatecznie udało się ustalić, że łącznie w tym miejscu pogrzebano ciała 35 osób, w tym 3 mężczyzn, 16 kobiet oraz 14 dzieci (wiek dzieci od 1 roku życia do 14). Poza ludzkimi szkieletami, zespół archeologów wydobył z gleby również elementy odzieży, takie jak: guziki, okulary, paski i buty. Poza tym zostały także znalezione pociski broni palnej umiejscowione w czaszkach oraz kości miednicy ofiar.

Podsumowaniem przeprowadzonych prac niech będą słowa profesora Krzysztofa Szwagrzyka - Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji: „To, co znajduje się za nami niech będzie pewnym głosem w dyskusji czy wszystko już wiemy o II wojnie światowej, czy wszystko, co się stało wówczas zostało przebadane i jest to rozdział zamknięty”.

Fot. IPN, Maciej Wroniewski

{gallery}53{/gallery}

Sprawdź również

Ciekawe miejsca (53)

29 listopad 2022

Ciekawe miejsca (52)

17 listopad 2022

Ciekawe miejsca (51)

10 listopad 2022