Edukacyjny mostek w Lesie Bródnowskim gotowy

Opublikowano: 09 październik 2020

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy prace związane z budową „Edukacyjnego mostka w Lesie Bródnowskim”. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Dotychczasowy, wąski mostek został zastąpiony szerszą, umożliwiającą komfortowe mijanie się większej ilości osób i atrakcyjną wizualnie konstrukcją. Dodatkowym atutem edukacyjnym są usytuowane w pobliżu mostka i na nim tablice edukacyjne dotyczące lasu oraz jego fauny i flory. Wymiana mostka na nowy umożliwi swobodne mijanie się wózków dziecięcych


Lasy Miejskie – Warszawa przystępują do zadania realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy pn. „Edukacyjny mostek w Lesie Bródnowskim -  Bródzieńskie uroczysko”. Prace potrwają do końca sierpnia 2020 roku.

Obecnie mostek jest zbyt wąski, uniemożliwia mijanie się większej ilości osób z rowerami i wózkami. Naszym pomysłem jest zbudowanie nowego szerszego i bardziej atrakcyjnego wizualnie mostku, który z pewnością stałby się miejscem docelowym wielu spacerów i idealnym plenerem do zdjęć. Dodatkowym atutem edukacyjnym będą usytuowane w pobliżu mostku tablice edukacyjne dotyczące fauny i flory. Wymiana mostku na nowy umożliwi przejazd rowerów i mijanie się wózków dziecięcych. Las Bródnowski jest ogólnodostępny przez całą dobę.

Nowy pomost powinien być wyposażony w ułatwienia dla poruszania się po mostku w postaci lokalnych poszerzeń dających miejsce dla mijania się oraz jednocześnie będących przestrzeniami, które można będzie wyposażyć w niskie (nie zasłaniające widoku na drzewostan oraz dostępne dla mniejszych dzieci) tablice edukacyjne.

Szczegóły konstrukcyjne kładki: ograniczenie materiałowe do drewna dębu, robinii dla elementów konstrukcji, kolorystyka neutralna, zachowanie naturalnych krzywizn charakterystycznych dla drewna dla elementów wykończeniowych, zastosowanie pochylni ułatwiających wejście i zejście z pomostu. Dodatkowo należy wykonać lokalne utwardzenie gruntu w rejonie przyczółków mostu, tak aby zapewnić wejście i zejście suchą stopą.

Realizacja robót budowalnych – bez użycia ciężkiego sprzętu, z maksymalnym ograniczeniem ingerencji w środowisko i w zasadzie bez wycinki drzew.

Sprawdź również

Leśna Triada Biegowa

11 kwiecień 2024

ZOOstaw, nie porywaj

03 kwiecień 2024

Wysprzątanie Wawerskich lasków

14 marzec 2024

Zajęcia edukacyjne w zabytkowej leśniczówce

08 luty 2024