Zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim

Opublikowano: 13 lipiec 2023
Leśniczówka w Lesie Kabackim odzyskała dawną formę! Zabytkowy budynek został gruntownie wyremontowany pod nadzorem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, a teren wokół niego na nowo się zazielenił. Na zdjęciach pokazujemy jak było, a jak jest obecnie. W leśniczówce zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Do dawnej świetności wróciła także drewniana podłoga, która nadaje wnętrzu wyjątkowości. Prace objęły m.in. zabezpieczenie budynku, jego odgrzybienie oraz usunięcie zagrożeń biologicznych. Rozebrana została murowana dobudówka. Część belek drewnianych, z których zbudowane były ściany, wymagała wymiany na nowe. Wzmocniona została także konstrukcja dachu, na którym pojawiło się pokrycie z gontu modrzewiowego. Tego typu dach przykrywał budynek do 1967 r., kiedy to gont zastąpiony został eternitem. Na strychu ponownie ułożono polepę. Zmiany zaszły również na zewnątrz budynku. Na odnowioną elewację wróciły detale architektoniczne, takie jak ozdobne narożniki drewniane, opaski okienne oraz okiennice i drzwi zewnętrzne. Stolarce przywróciliśmy pierwotną kolorystykę.
 
Teren otaczający leśniczówkę został na nowo ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń. W trakcie remontu we wnętrzach natrafiliśmy na oryginalne wymalowania ścian i sufitów. Fragmenty, które udało się uratować zostaną odrestaurowane i wyeksponowane w formie tzw. świadków. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona. Nad przebiegiem tych prac, tak jak dotychczas nad remontem leśniczówki, czuwać będzie Stołeczny Konserwator Zabytków. Po konserwacji do leśniczówki wrócą również zabytkowe meble.
 
Nową leśniczówkę wraz z odrestaurowanymi polichromiami i wyposażeniem będzie można odwiedzić już jesienią. Wtedy w budynku swoje działania rozpocznie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
 
Prace remontowe przeprowadziła firma Good Wood Szymon Jaraczewski.
 
Fot: Miasto Stołeczne Warszwa

Sprawdź również

Leśna Triada Biegowa

11 kwiecień 2024

ZOOstaw, nie porywaj

03 kwiecień 2024

Wysprzątanie Wawerskich lasków

14 marzec 2024

Zajęcia edukacyjne w zabytkowej leśniczówce

08 luty 2024