Uwaga na kleszcze - nie rezygnuj ze spacerów w lesie

Opublikowano: 19 czerwiec 2024

Spokojnie, to tylko kleszcz

Rezygnujesz ze spaceru w lesie z obawy przed kleszczami? Nie rób tego – przebywanie w zieleni jest ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Boimy się zwykle tego, czego nie znamy. Podpowiemy Ci, jak zminimalizować ryzyko złapania niechcianego pasażera na gapę. Im więcej dowiesz się o zagrożeniu, tym skuteczniej się przed nim obronisz.  

Jak żyje kleszcz

Kleszcze są małymi pajęczakami. W ciągu życia przechodzą przez 3 stadia rozwojowe (larwa, nimfa, postać dorosła). W tym czasie żywią się tylko trzy razy, tzn. każde stadium pobiera posiłek jeden raz. Cykl rozwojowy rozpoczyna się od jaja. Samica może złożyć do wilgotnej gleby nawet kilka tysięcy jaj. Po około 3 tygodniach, wykluwają się mierzące około 0,5 mm larwy. Natychmiast wspinają się na niewysoką roślinność, w celu rozpoczęcia namierzania żywiciela - najczęściej gryzonia. Po pobraniu posiłku (krwi żywiciela), larwa odczepia się od ofiary i spada na ziemię. Następnie zagrzebuje się w glebie, aby przejść w kolejne stadium – nimfę. Stadium nimfalne osiąga wielkość około 1,5 mm i aby dojrzeć ponownie musi zjeść. Osobniki dorosłe mają rozmiar od 2,5 do 4,5 mm i po raz kolejny poszukują żywiciela. Po posiłku samice składają jaja – cykl rozwojowy się zamyka.

Zasady zachowania

Kleszcze występują nie tylko na łąkach i w lasach. Coraz częściej można je spotkać w parkach miejskich, ogródkach działkowych, na trawnikach. Zachowaj zdrowy rozsądek – zastosuj się do prostych zasad i ciesz wypoczynkiem na łonie natury:

  • Ubierz się odpowiednio - w długie spodnie wpuszczone w buty oraz koszulę z długim rękawem, zakryte buty, nakrycie głowy. Możesz stosować wszelkiego rodzaju repelenty, jednak nie są one 100% zabezpieczeniem.
  • Najważniejsze abyś zawsze po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzał/a swoje ciało, w tym owłosioną skórę. Warto też od razu wziąć prysznic, który pomoże spłukać jeszcze nie wbitego pajęczaka. Pamiętaj, że zanim kleszcz się wkłuje, potrafi chodzić po naszym ciele nawet kilka godzin, szukając najlepszego miejsca. Najczęściej umiejscawia się tam gdzie ciepło i zacisznie: w pachwinach, pod biustem, pod pachami, pod kolanami oraz w okolicach szyi i uszu. Samego wkłucia prawdopodobnie nie poczujesz, ponieważ ślina kleszcza jest zaopatrzona w substancje znieczulające oraz przeciwzakrzepowe. Po wkłuciu kleszcz pozostaje w ciele około dwóch tygodni.
  • Jeżeli znajdziesz wkłutego kleszcza, usuń go jak najszybciej. Użyj do tego plastikowej pęsety (metalowa może przeciąć kleszcza), karty do wyciągania kleszczy, kleszczołapki bądź innego urządzenia przeznaczonego do tego celu. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze. Nie wolno kleszcza podpalać, smarować tłuszczami, a także polewać alkoholem! Może skutkować to tym, że kleszcz w odruchu obronnym zwróci to, co pobrał z ciała żywiciela wraz z patogenami powodującymi choroby. Po wyjęciu kleszcza umyj ręce i zdezynfekuj miejsce wkłucia. Obserwuj swój organizm i w razie pojawienia się niepokojących symptomów zgłoś się do lekarza.

Sprawdź również

Warszawskie Drzewo Roku 2024

17 lipiec 2024

Zapraszamy na lipcowe weekendowe wydarzenia

01 lipiec 2024

Sekrety życia zagrożonego gatunku - krótka historia o żółwiu błotnym

28 czerwiec 2024

Uwaga na kleszcze - nie rezygnuj ze spacerów w lesie

19 czerwiec 2024