Stanowisko Komisji Ochrony Środowiska rady m.st. Warszawy w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych

Opublikowano: 29 grudzień 2023

Stanowisko Komisji Ochrony Środowiska rady m.st. Warszawy 
z dnia 11 grudnia 2023 r.
w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych

Zbliża się Sylwester, który wielu ludziom kojarzy się z zabawą, radością i świętowaniem.

W trosce o bezpieczeństwo zwierząt domowych i dzikich Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy ponownie apeluje i zachęca wszystkich warszawiaków do nieużywania materiałów pirotechnicznych takich jak petardy i fajerwerki.

Dla zwierząt okres sylwestrowy to czas przysparzający dodatkowego stresu. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć bezpieczne, ciche i spokojne miejsce. Dzikie ptaki, słysząc przerażający dźwięk w środku nocy, zrywają się w panice do lotu.

Hałas powodowany przez fajerwerki powoduje stres u zwierzyny leśnej. W jego wyniku (szczególnie gdy zwierzęta żyją w stadach) rozpraszają się i zachowują nieprzewidywalnie, co jest szczególnie niebezpieczne w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Zostaje zaburzony dobowy rytm odpoczynku i spożywania pokarmu. Zwierzęta traktują huk jak stan wysokiego zagrożenia co dodatkowo naraża je na zbędny wydatek energetyczny zwłaszcza zimą przy wysokiej pokrywie śniegu i ograniczonej bazie pokarmowej.

Koszmar przeżywają też zwierzęta w schroniskach i ogrodach zoologicznych. Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich oraz Schroniska Na Paluchu im. Jana Lityńskiego, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych. Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. W sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a  w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co mogą rozwijać się u nich różne choroby.

Apelujemy również do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o szczególną pomoc w tym okresie kotom wolno żyjącym. Prosimy o udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty będą mogły się skryć w bezpiecznym i ciepłym miejscu.

Z uwagi na to, że kilkuminutowa atrakcja dla ludzi nie jest warta wielogodzinnej traumy zwierząt, w Warszawie w 2018 r. podjęto decyzję, aby w noc sylwestrową zastąpić sztuczne ognie pokazami laserowymi.

Pamiętajmy, aby w okresie sylwestrowym zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz swoich pupili, jak również odpowiednie oznakowanie zwierzaka w postaci czipa czy adresatki. Nie spuszczajmy psów ze smyczy.

Mieszkańcy mogą zgłosić przypadek znalezienia zagubionego zwierzęcia do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.

Będziemy również wspierali inicjatywy dotyczące zmian legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy. Działanie te będą ważnym krokiem do polepszenia sytuacji zwierząt.

Przewodnicząca

Komisji Ochrony Środowiska

(-)

Renata Niewitecka

Sprawdź również

Akcja szczepienia lisów

28 marzec 2024

Uproszczony planu urządzenia lasu dla dzielnicy Białołęka

25 marzec 2024

Spotkanie dotyczące zagospodarowania terenu po budowie gazociągu

14 marzec 2024

Nabór ofert na realizację zadań publicznych w trybie małych dotacji z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego

28 luty 2024